top

Turistické protišmykové návleky

Turistické mačky sú nevyhnutným doplnkom na zľadovatených chodníkoch a zasnežených cestách. Mačky na topánky budú užitočné pre všetkých turistov, ktorí sa v zime vydávajú na miernejšie trasy, kde nie je potrebné používať horské mačky.
View as Grid List

19 Produkty

 1. -30%
  Protišmykové návleky Grivel Explorer Light

  Zoznam prianí

 2. -19%
  Protišmykové návleky na topánky Camp Ice Master Run

  Zoznam prianí

 3. -15%
  Protišmykové návleky Camp Ice Master Evo

  Zoznam prianí

 4. -18%
  Protišmykové návleky Salewa MTN Spike - black night

  Zoznam prianí

 5. -10%
  Súprava La Sportiva Set Ricambio Chiodo A.T. Grip

  Zoznam prianí

 6. -29%
  Protišmykové návleky Nortec Fast - lemon

  Zoznam prianí

 7. -22%
  Protišmykové návleky Nortec Fast - pink

  Zoznam prianí

 8. -29%
  Protišmykové návleky na topánky Nortec Corsa

  Zoznam prianí

 9. -22%
  Návleky na topánky Nortec Street

  Zoznam prianí

na stránku
View as Grid List

19 Produkty

Vymazať

Stojany na turistickú obuv sa vyrábajú v niekoľkých verziách, s rôznymi systémami uchytenia a rôznou účinnosťou "držania" v zimnom teréne. Pred rozhodnutím o kúpe sa oplatí pozrieť si rôzne typy.

Touringové rámy - typy

Môžeme povedať, že obuvnícke skoby sa delia na tri najobľúbenejšie typy. 1) Prvý je najklasickejší a do veľkej miery vychádza z konštrukcie horských mačiek. Ide o pútka upevnené pod topánkou Oceľové zuby sú umiestnené na jednom paneli (menšom alebo väčšom, v závislosti od počtu zubov) umiestnenom pod chodidlom. Turistické skoby tohto typu sú upevnené v strede podrážky. Takéto mini oceľové mačky, 4- alebo 6-zubé, pripevnené k trekingovým topánkam akejkoľvek veľkosti pomocou širokých popruhov, optimálne fungujú v pomerne hlbokom snehu. Dlhé a silné zuby sa hlboko zakusujú do zeme a poskytujú stabilnú oporu pre rovnováhu používateľa. Tento typ skôb na topánky účinne zabraňuje pošmyknutiu na zamrznutom snehu. Zároveň sú pancierované, extrémne mechanicky odolné a trvanlivé, a navyše lacné.
2) Druhým, mimoriadne obľúbeným typom sú strongové topánky Konkrétne ide o sadu kratších hrotov pod prednou časťou topánky a pätou, ktoré sú spojené reťazou a pripevnené k zvršku pomocou elastickej gumičky. Pevne obopína topánku a poskytuje optimálne prispôsobenie a napnutie. Turistická obuv tohto typu je vybavená o niečo kratšími hrotmi, ktoré sú však umiestnené až pod topánkou. To umožňuje efektívny pohyb v teréne. Okrem toho priľnavosť zlepšujú nielen samotné hroty, ale aj reťaze, ktoré ich spájajú a ktoré sa do snehu zapichujú ako reťaze na zimných pneumatikách. Pružnosť tohto riešenia tiež znamená, že sneh sa nehromadí pod podrážkou topánky, ale je "vytláčaný" takmer pri každom kroku. Tieto modely si vzhľadom na potrebu vhodného rozloženia hrotov pod celou podrážkou vyžadujú výber podľa veľkosti nosenej obuvi (viac o tom nižšie).
3) Tretí typ predstavujú protišmykové podložky, v ktorých boli zuby nahradené malými hrotmi/kolíky. Zvyčajne ide o modely určené výhradne pre mestskú obuv, kde nejde o pohyb v hlbokom snehu alebo na svahu, ale skôr o to, aby ste sa jednoducho vyhli pádu na zimnom chodníku pokrytom "sklom", t. j. tenkou, takmer neviditeľnou vrstvou hladkého a pekelne klzkého ľadu. Tieto typy obuvi, či skôr hrotov, presnejšie podložiek pod hroty, sa ľahko nasadzujú, nezasahujú do prirodzeného odvaľovania nohy a veľmi dobre fungujú aj na tenkej vrstve ľadu bez toho, aby prenikali do kameňov alebo asfaltu.

Akú veľkosť mačiek si mám vybrať?

Najpružnejšia gumička nevyrieši problém kovových hrotov a reťazí - tie sa predsa nedajú roztiahnuť. Preto sa gumené skoby na topánky vyrábajú v rôznych veľkostiach. Nesnažte sa nasadiť malé na príliš veľké topánky, pretože guma nebude držať! V najlepšom prípade sa zlomí skôr na konci túry ako na jej začiatku, ale nezabudnite, že aj to má svoju silu. Rovnako sa nesnažte nasadiť príliš veľké mačky na malé topánky. Všetka vôľa v reťaziach nezmizne - pri každom kroku sa uvoľnia, zazvonia a ako ostroha trčia za pätou. Niekoľko veľkostných radov vám skutočne umožní optimalizovať si mačky tak, aby vyhovovali vašej obuvi. Ak je vaša veľkosť "na hranici", kúpte si väčšie.
Dobrá správa: aj v najmenšej veľkosti sú to najlepšie mačky pre deti. Možno budete musieť svojmu 8-ročnému dieťaťu pri ich nasadzovaní trochu pomôcť, ale potom už mačky bezpečne držia na topánkach, pri chôdzi sa neuvoľňujú a krátke zuby nepredstavujú veľkú hrozbu pre nohavice. Často sa používajú rôzne farebné varianty gumy na šnurovanie, práve preto, aby rodiny alebo skupiny turistov ľahšie rozpoznali veľkosť. Túto drobnú nepríjemnosť, že ste museli pri nákupe zväčšiť veľkosť, vynahradí skvelé prispôsobenie topánky a pocit veľmi prirodzenej chôdze.

Trekingová obuv na beh v zimných podmienkach

Najľahšie modely rakiev sú navrhnuté špeciálne na beh v zimných podmienkach. Skvele spolupracujú s bežeckou obuvou a umožňujú vám udržať maximálnu priľnavosť na zľadovatených cestách. Vďaka nim sa takmer každá obuv môže zmeniť na zimnú obuv, ktorá zaručuje trakciu na snehu aj ľade. Kramle na bežeckú obuv sú skvelým riešením nielen pre skúsených horských bežcov, ktorí zdolávajú horské chodníky. Sú tiež skvelou voľbou pre každého, kto chce pokračovať v tréningu v blízkom parku, aj keď sú všetky chodníky zľadovatené.

Diferencované turistické mačky v obchode 8a.sk

Hlavnou výhodou turistických skôb je, že sa dajú namontovať na takmer akýkoľvek typ obuvi. Na rozdiel od horských mačiek nie je potrebná zvýšená tuhosť obuvi. Preto sa turistické mačky s obľubou volia na prechádzky v zľadovatených parkoch, na túry po zasnežených chodníkoch alebo dokonca na pohyb v meste počas náhleho útoku zimy. Široký výber mačiek v obchode 8a.sk umožní každému používateľovi vybrať si model dokonale prispôsobený jeho aktivite.
Speciálnu pozornosť si zaslúžia modely talianskej značky Climbing Technology. Mačky Mini (vo verziách so 4 a 6 zubami) aj turistické mačky Ice Tractions spĺňajú požiadavky smernice EÚ 2016/425 a príslušné ustanovenia normy EN 893:2010 pre osobné ochranné prostriedky (OOP) kategórie II. Ako "protišmykové návleky na obuv" sú označené CE, podliehajú kontrole výrobného procesu a pravidelnému overovaniu splnenia vyššie uvedených požiadaviek.
Musíte si však uvedomiť, že ani špičkové návleky na obuv úplne neodstraňujú riziko pošmyknutia a že nie sú náhradou "plnohodnotných" návlekov v náročnejšom horskom teréne. Turistické mačky sú určené na aktivity, ako je turistika v nízkych horách, turistika po mestských chodníkoch, zimný beh v lese atď. Sú vhodné na chôdzu po snehu a zľadovatenom povrchu, zamrznutej tráve alebo blate (prípadne na kombináciu všetkých uvedených povrchov). Zlepšujú stabilitu a priľnavosť na rovnom teréne alebo mierne naklonených svahoch (menej ako 20°). Na skale alebo zamrznutých balvanoch svoju úlohu nesplnia a nie sú vhodné na lezenie. Aj keď sa stretnete s názorom, že mačky na topánky sú "ideálne do Tatier", nezabúdajte, že možno pôjdete po obľúbenom chodníku na chatu, ale rozhodne nie na aktivity v náročnejšom teréne.