top

Lezečky

Lezecká obuv pre začiatočníkov a pokročilých. Dámske alebo pánske, s rôznymi asymetriami a spôsobmi zapínania. Vyberte si z najlepších značiek!
View as Grid List

136 Produkty

 1. -10%
  Lezecké topánky Tenaya Ra
  Lezecké topánky Tenaya Ra
  107,99 € 119,99 €

  Zoznam prianí

 2. -9%
  Lezecké topánky Tenaya Iati
  Lezecké topánky Tenaya Iati
  127,99 € 141,99 €

  Zoznam prianí

 3. -5%
  Lezecké topánky Tenaya Tanta
  Lezecké topánky Tenaya Tanta
  82,99 € 87,99 €

  Zoznam prianí

 4. -9%
  Lezecké topánky Tenaya Oasi
  Lezecké topánky Tenaya Oasi
  124,99 € 137,99 €

  Zoznam prianí

 5. -10%
  Dámske lezecké topánky Tenaya Ra Woman

  Zoznam prianí

 6. -9%
  Lezecké topánky Tenaya Mastia
  Lezecké topánky Tenaya Mastia
  139,99 € 154,99 €

  Zoznam prianí

 7. -10%
  Lezecké topánky Tenaya Arai
  Lezecké topánky Tenaya Arai
  94,49 € 104,99 €

  Zoznam prianí

 8. -20%
  Lezecké topánky Red Chili Circuit LV II - seaweed

  Zoznam prianí

 9. -14%
  Lezecké topánky Red Chili Circuit II - hawaiian blue

  Zoznam prianí

 10. -12%
  Lezecké topánky Scarpa Vapor S - smoke/yellow

  Zoznam prianí

 11. -12%
  Lezecké topánky Scarpa Generator Mid - orange rust

  Zoznam prianí

 12. -13%
  Lezecké topánky La Sportiva Miura VS - black/yellow

  Zoznam prianí

 13. -10%
  Lezecké topánky Ocun Striker LU - rose mesa

  Zoznam prianí

 14. -10%
  Lezecké topánky Ocun Pearl 20th Anniversary - white

  Zoznam prianí

 15. -10%
  Lezecké topánky Ocun Striker LU - green malachite

  Zoznam prianí

 16. -10%
  Lezecké topánky Ocun Striker QC - green malachite

  Zoznam prianí

 17. -10%
  Lezecké topánky Ocun Advancer QC - dark blue

  Zoznam prianí

 18. -10%
  Lezecké topánky Ocun Advancer LU - dark blue

  Zoznam prianí

 19. -10%
  Lezecké topánky Ocun Striker QC - rose mesa

  Zoznam prianí

 20. -12%
  Lezečky Scarpa Boostic - black/azure

  Zoznam prianí

 21. -20%
  Dámske lezecké topánky Black Diamond Method - patina

  Zoznam prianí

 22. -18%
  Lezecké topánky Evolv Defy Lace - fog gray/banana

  Zoznam prianí

 23. -12%
  Lezecké topánky Scarpa Mago - black

  Zoznam prianí

 24. -15%
  Lezečky Evolv Shaman - gold/grey/white

  Zoznam prianí

 25. -20%
  Lezecké topánky Red Chili Ventic Air - blue

  Zoznam prianí

 26. -25%
  Dámske lezecké topánky Red Chili Charger - turquoise

  Zoznam prianí

 27. -25%
  Lezecké topánky Red Chili Charger - inkblue

  Zoznam prianí

 28. -24%
  Dámske lezecké topánky Red Chili Spirit LV IV - night

  Zoznam prianí

 29. -24%
  Lezecké topánky Red Chili Spirit IV - night

  Zoznam prianí

 30. -17%
  Lezecké topánky Red Chili Magnet - dark blue

  Zoznam prianí

 31. -22%
  Lezecké topánky Red Chili Voltage 2 - red

  Zoznam prianí

 32. -10%
  Detské lezecké topánky Ocun Ribbit - dark blue

  Zoznam prianí

 33. -12%
  Lezecké topánky Scarpa Quantix SF - bright orange

  Zoznam prianí

 34. -12%
  Lezecké topánky Scarpa Velocity - black/ottanio

  Zoznam prianí

 35. -10%
  Detské lezecké topánky Ocun Rival - yellow/black

  Zoznam prianí

 36. -10%
  Lezečky Ocun Jett Crack - grey/red

  Zoznam prianí

 37. -10%
  Lezečky Ocun Ozone HV - dark blue
  Lezečky Ocun Ozone HV - dark blue
  112,99 € 125,99 €

  Zoznam prianí

 38. -10%
  Lezečky Ocun Ozone - red/black
  Lezečky Ocun Ozone - red/black
  112,99 € 125,99 €

  Zoznam prianí

 39. -26%
  Dámske lezecké topánky Black Diamond Focus - caspian

  Zoznam prianí

 40. -28%
  Lezečky Black Diamond Focus - rust

  Zoznam prianí

 41. -25%
  Lezečky Black Diamond Method - envy green

  Zoznam prianí

Page
na stránku
View as Grid List

136 Produkty

Vymazať

Lezecká obuv je súčasťou vybavenia, ktorej každý horolezec venuje najväčšiu pozornosť. Na jednej strane určujú efektivitu lezenia, na druhej strane môžu lezenie veľmi znepríjemniť, ak majú nesprávny tvar, tvrdosť alebo veľkosť. Nie je to tak dávno, čo boli navrhnuté prvé lezecké topánky na trecej gume, a dnes je na trhu obrovská škála modelov, ktoré sa od seba líšia, niekedy dramaticky, a niekedy len na úrovni nuáns. Ako si vybrať tie najlepšie? Rozdiely medzi konkrétnymi modelmi môžete posudzovať na niekoľkých úrovniach: vaša úroveň lezenia, preferovaný typ lezenia, vaše očakávania z hľadiska tvrdosti, spôsob viazania a nakoniec individuálne prispôsobenie anatómii vášho chodidla.

Lezecká obuv pre viac i menej pokročilých

Pravdivo opísať svoju lezeckú úroveň je najjednoduchší spôsob, ako vyradiť takmer polovicu dostupných modelov. Je to tiež najlepšia záruka toho, že nebudete sklamaní z toho, ako sa topánka správa v skale alebo na paneli. To je chvíľa, keď musíte z pamäti vymazať, čo vám kto odporúčal, aké lezecké topánky si prelistujete na väčšine obrázkov v sprievodcoch alebo na lezeckých portáloch. Najdôležitejšie je, čo práve potrebujete. Výrobcovia z nejakého dôvodu rozdeľujú lezečky na začiatočnícke, stredne pokročilé a pokročilé modely. Po prvé, tieto skupiny sa líšia svojimi potrebami, po druhé, svojou informovanosťou a skúsenosťami.

Začiatočníci, dokonca aj tí, ktorí sú dokonale fit, majú nedostatky v technike a v "tréningu" nôh. Obe si vyžadujú čas a správna lezecká obuv pomôže pri napredovaní. Modely v kategórii BEGINNER sú predovšetkým výrazne tuhšie, čo podporuje chodidlo, takže päta zakaždým neťahá dole a nespôsobuje skĺznutie prstov z chodidla. Sú tiež pohodlnejšie, pretože sa v dvoch rovinách približujú prirodzenému tvaru chodidla: a) nemajú asymetrické zakrivenie smerom dovnútra chodidla (čo odľahčuje palec); b) nie sú zakrivené smerom nadol, ale takmer ploché (= majú neutrálny profil podrážky). Okrem toho zvyčajne neobsahujú konštrukčné prvky, ktoré ovplyvňujú nepohodlie, ako je napríklad objemný gumový plát na špičke alebo tesná, celogumová päta. Prečo? Pretože na začiatku svojej lezeckej cesty tieto prvky aj tak nebudete používať. Lezecká obuv pre začiatočníkov podporuje chodidlo a umožňuje mu časom zosilnieť, príliš ho nekatalyzuje, kým na to nie ste pripravení/pripravené, odpúšťa chyby pri práci s nohou a pomáha vám správne sa postaviť. Vzhľadom na "začiatočnícke hriechy", ktoré spočívajú v ťahaní nôh po stene, je rovnako dôležité, aby výrobcovia poskytli špecializovaným modelom trochu viac gumy na prednej strane. To síce neprospieva "pocitu" z krokov, ale umožňuje to, aby topánky vydržali o niečo viac ako niekoľko tréningov, a optimálne je, keď vydržia, kým sa naučíte pohybovať nohou z kroku na krok, a nie ju ťahať po konštrukcii za sebou. Naozaj sa oplatí neponáhľať sa s prechodom do vyššej kategórie, najmä preto, že lezecká obuv pre začiatočníkov je aj lacná, takže k už existujúcim plusom (pohodlná, odolnejšia, tuhšia) môžete pridať aj štvrtý - dobrý pomer ceny a kvality.

Stredne pokročilá lezecká obuv je kategória, s ktorou zostanete dlho, možno navždy. Ide o modely, v ktorých sa objavuje asymetria (ale nie príliš veľká), zakrivenie smerom k spodnej časti (opäť nie príliš agresívne a často nie po celú "životnosť topánky"), päta je silnejšie natiahnutá a efektívne posúva chodidlo smerom dopredu, objavujú sa prvky pre špecifický typ lezenia - teda guma na zaháknutie prstov alebo len zaháknutie päty. Lezecká obuv zo skupiny ALL ROUND sa však nezameriava na žiadnu jednotlivú vlastnosť a neorientuje topánku tak výrazne jedným alebo druhým smerom. Ide o modely, ktoré sú účinné, ale dokážu byť pohodlné; menej vystužené alebo len čiastočne vystužené (nie po celej dĺžke podrážky). Často sú to topánky navrhnuté tak, aby sa hodili takmer na čokoľvek, alebo modely, ktoré boli pred niekoľkými rokmi považované za špičku v sortimente a dnes sa vyznačujú obľúbenosťou, kvalitou a účinnosťou, hoci inovácie sa objavujú takmer každú sezónu. Koniec koncov, toto sú topánky, ktoré budú perfektne fungovať na stene pri tréningu alebo v skalách pri rozcvičke. Pokročilý lezec sa už nikdy nevráti k začiatočníckym modelom - v určitom štádiu sa z výhod stanú neúnosné nevýhody. V kategórii stredne pokročilých topánok je to inak - možno nebudete chcieť experimentovať s inými, ak tu narazíte na niečo, čo vyhovuje vášmu vkusu a typu lezenia. La Sportiva Miura alebo Katana, Five Ten Mocassym alebo Anasazi (teraz pod názvom Niad), Ocun Pearl a Oxy - to sú príklady modelov, ktoré sa tešia trvalej popularite, hoci v ich prípade je dnes ťažké hovoriť o revolučných riešeniach.

Pokročilá lezecká obuv zo skupiny PERFORMANCE je to najlepšie z najlepšieho, modely, na ktoré sú oddelenia R&D hrdé, vyvinuté so športovcami a tímovými lezcami, pre ktorých sú skala a bouldering zmyslom života. Tu do hry vstupuje profesionalizácia a jednotlivé modely jednoznačne "ťahajú" jedným smerom, posilňujúc určitú funkciu, takmer vždy na úkor inej. Nájdete tu topánky, ktoré sú mega asymetrické, veľmi agresívne zakrivené alebo úplne mäkké, v ktorých bude noha začínajúceho lezca trpieť. Pocit z krokov, presnosť vkladania do mikrokrokov, dokonalé trenie, účinnosť lemovania, bezpečné zaháknutie prstov, päta, ktorá drží ako prilepená - každá z týchto vlastností môže byť najžiadanejšia a je prakticky nemožné efektívne ponúknuť všetky v jednej topánke. Z tohto dôvodu majú pokročilí lezci, ktorí sa venujú rôznym aspektom tohto športu, niekoľko párov topánok, ktoré si vyberajú v závislosti od cesty alebo problému. Iným sa bude dariť na jarných balvanoch, ďalším na jurských doskách, ďalším pomôže zdolať silne previsnutú strechu.

Na stene, buldozérom alebo v skalách?

Lezenie má viacero tvárí a zahŕňa trochu iný typ pohybu. Najcharakteristickejšie by tu bolo lezenie na balvanoch bez lana. Pri boulderingu funguje takmer celé chodidlo, a to v najrôznejších podmienkach. Priľnavosť gumy je mimoriadne dôležitá, a to nielen na prednej časti podrážky, ale aj na celej päte, priehlavku a špičke. Lezecké topánky na buldozér sú zvyčajne mäkké alebo veľmi mäkké, a preto sú veľmi citlivé, pokiaľ ide o pocit skaly pod nohami. Budete sa do nich zasúvať, ale aj hákovať prsty na nohách, niekde vykopávať pätu alebo "masírovať" nohu v offsete. Tieto topánky sú zvyčajne veľmi pohodlné a nemáte potrebu si ich 2 sekundy po zastavení vyzúvať z nôh. Z tohto dôvodu sa dobre hodia aj ako tréningová obuv a na lezenie na čas.
Ako úplný opak, najlepšie ukážu športové lezenie na vertikálnych, takmer hladkých doskách. Mäkkosť podrážky tu bude prekliatím a príležitosť na spojenie sa nemusí nikdy vyskytnúť. Rozhodujúca bude primeraná opora chodidla, ktorá prenáša všetku silu na prednú časť a špičku, schopnosť topánky neustúpiť ani na najmenších skalných zúbkoch. Guma musí byť zároveň veľmi lepivá a pomerne odolná voči deformácii (aby sa "nešmýkala" zo schodov). Samozrejme, cesty v skalách môžu mať rôzny charakter a mnohé z nich môžu mať bouldrové prvky - najmä ak hovoríme o cestách v silných previsoch, v strechách alebo na "radiátoroch".Vo všeobecnosti je lezecká obuv na skaly kategóriou s najširšou ponukou modelov, vrátane tých pre široké a úzke chodidlá.
Obuv na lezenie v horách a trhlinách bude mať o niečo viac tvarov ako začiatočnícke modely, hoci to tak nie je. Aj tu je totiž väčšia potreba pohodlia - predsa len, čas lezenia je úplne iný ako pri športovom štarte cesty v skalách a po hodine, dvoch či troch ešte nemusí byť príležitosť dať nohám oddych. O výraznej asymetrii alebo silnom zakrivení teda nemôže byť ani reči. Silne stuženú podrážku dopĺňa aj konštrukcia, ktorá chráni prsty pred kameňom, keď sa topánka zakliní do trhliny, a - najčastejšie - zvršok z prírodnej kože, ktorý napriek tomu, že časom chytá pachy, je mimoriadne príjemný na nosenie, prispôsobuje sa nohe a umožňuje jej dýchať.
Stenové lezečky sú modely, ktoré ponúkajú optimálne pohodlie, odolnejšiu gumu (niekedy vo variante, ktorý nemá poškriabať gripy a panel) a dobrú cenu. Čoraz častejšie sa objavujú umývateľné alebo aspoň namáčacie a oplachovacie modely, ktoré pomáhajú udržiavať ich čo najlepšiu hygienu. Keďže lezecká obuv sa nosí naboso (bez ponožiek), táto možnosť môže byť veľkou výhodou pre tých, ktorí sú citliví na čistotu tréningového výstroja a oblečenia. Lezecká obuv so syntetickým zvrškom je veľmi odolná voči zápachu (nechceme chodiť okolo horúcej kaše, ale voči zápachu spotených nôh), ale skôr než vás napadne hodiť ju do práčky, majte na pamäti, že lepidlo to nemusí vydržať. Ak chcete vyčistiť vnútro horných častí, bezpečnejšie je čistiť ich pod vlažnou tečúcou vodou pomocou mäkkej hubky. Krátke opláchnutie a sušenie mimo dosahu tepelných zdrojov by obuvi nemalo nijako uškodiť. V prípade lezeckej obuvi z prírodnej kože sa však takýchto postupov zdržte - ak koža nebola vopred správne pripravená, môžete spôsobiť jej zmrštenie a nepríjemné stvrdnutie.

Lezecká obuv v obchode 8a.sk

Ak práve začínate svoje lezecké dobrodružstvo, alebo už máte na konte stovky ciest, či už hľadáte svoje prvé lezecké topánky na stenu, alebo sa chystáte na španielsku cestu, kde padajú životné čísla - u nás nájdete ten správny model pre vás. Nájdete tu lezečky od najuznávanejších talianskych značiek, ako sú Scarpa, La Sportiva, topánky Ocun vynikajúcej kvality a ceny, ako aj legendárne Five Ten (teraz v rodine 5.10 x adidas). Ponúkame modely s rôznymi vlastnosťami od značiek ako Evolv a Triop vrátane najnovších modelov pre pretekárov. Horolezecký obchod 8a.sk je najväčšou ponukou v Poľsku!

Často kladené otázky

Ako si vybrať lezeckú obuv?

Výber lezeckej obuvi je viacstupňový proces, počas ktorého by sme mali zvážiť niekoľko faktorov. Najprv sa musíme rozhodnúť, či potrebujeme lezečky pre začiatočníkov alebo pokročilých. Prvý typ poskytne viac pohodlia, druhý presnosť na najnáročnejších trasách. Po druhé, musíme si vybrať typ zapínania topánok - či budú na suchý zips, zaväzovacie alebo nazúvacie. Po tretie, musíme si vybrať správny tvar a veľkosť lezeckej obuvi pre naše chodidlo. Pamätajte, že začiatočníkom sa neodporúča "znižovať" veľkosť o viac (ak vôbec) ako o polovicu veľkosti.

Aká lezecká obuv na lezeckú stenu?

Takmer každá lezecká obuv si na stene poradí, ale treba mať na pamäti niekoľko vecí. Po prvé, cesty na stene sú krátke a topánky sa často vyzúvajú. Preto sa oplatí zvážiť, či je lepšie obuť si obuv na šnurovanie alebo suchý zips ako šnurovaciu obuv. Po druhé, obuv na lezeckú stenu sa bude často používať, preto je vhodné zvoliť si modely s gumovým povrchom odolnejším voči oderu. Po tretie, mali by sme mať na pamäti optimálne prispôsobenie obuvi nohe. Ani tá najpokročilejšia lezecká obuv nebude vhodná, ak sa v nej budete cítiť nepohodlne už po niekoľkých minútach tréningu.

Aká lezecká obuv pre začiatočníkov?

Prední výrobcovia obuvi odporúčajú, ktoré modely z ich kolekcií sú vhodné pre začiatočníkov. Najčastejšie ide o obuv s nízkou asymetriou, ktorá sa najviac približuje prirodzenej polohe chodidla. Pri výbere lezeckej obuvi pre začiatočníkov je však najdôležitejšia veľkosť. Topánky by mali byť čo najtesnejšie, ale zároveň by nemali spôsobovať výrazné nepohodlie. Akákoľvek zbytočná vôľa v topánke spôsobí posun topánky počas lezenia a výrazne zníži priľnavosť a presnosť topánky na stene.