top

Topánky minimalistické

Minimalistická obuv je obuv, ktorá vám umožní znovu objaviť radosť z behu a chôdze. Pozrite si prírodnú bežeckú obuv a minimalistickú obuv na chôdzu od najlepších outdoorových značiek.
View as Grid List

34 Produkty

 1. -20%
  Outdoorové topánky Merrell Vapor Glove 6 LTR - sea

  Zoznam prianí

 2. -20%
  Dámske outdoor topánky Merrell Vapor Glove 6 LTR - marron

  Zoznam prianí

 3. -25%
  Dámske topánky Vibram Fivefingers V-Aqua - black

  Zoznam prianí

 4. -23%
  Pánske topánky Vibram Fivefingers EL-X - black

  Zoznam prianí

 5. -24%
  Dámske topánky Vibram Fivefingers V-Soul - black

  Zoznam prianí

 6. -26%
  Pánske topánky Vibram Fivefingers V-Aqua - black

  Zoznam prianí

 7. -26%
  Dámske bežecké topánky Merrell Vapor Glove 6 - black

  Zoznam prianí

 8. -15%
  Pánske topánky Vibram Fivefingers Kso Evo - black

  Zoznam prianí

 9. -21%
  Dámske topánky Vibram Fivefingers V-Alpha - black

  Zoznam prianí

 10. -24%
  Dámske topánky Vibram Fivefingers Kso Evo - black

  Zoznam prianí

na stránku
View as Grid List

34 Produkty

Vymazať

Čo sú minimalistické topánky?

Minimalistická obuv sa snaží o návrat k prirodzenej biomechanike chôdze a behu. V súčasnosti je väčšina topánok mimoriadne prepracovaná konštrukcia s množstvom ďalších prvkov, ktoré majú za úlohu zabezpečiť odpruženie a stabilizáciu nohy pri chôdzi alebo behu. Bohužiaľ, všetky tieto opatrenia, ktoré majú zvýšiť komfort pohybu, znižujú prirodzenú aktivitu chodidla - jednotlivých svalov a šliach. Mechanizmy, ktoré boli počas tisícročí evolúcie prispôsobené na efektívny pohyb po zemi, moderná obuv z veľkej časti uspala. Výbornou alternatívou k tomuto stavu sú minimalistické topánky, t. j. topánky zbavené väčšiny doplnkov, ktoré ovplyvňujú tlmenie alebo nadmernú tuhosť obuvi.

Minimalistická obuv je stále rastúci trend, ktorý si získava čoraz viac priaznivcov. Prírodná bežecká obuv je veľmi obľúbená a umožňuje bežcom posilniť svaly, o ktorých často ani netušili, že existujú. Mnohí ľudia, ktorí trénujú beh v klasickej obuvi, skúšajú minimalistický beh. Minimalistická obuv sa používa aj na každodennú chôdzu a ponúka maximálnu ľahkosť a úplne nový zážitok z každodenného pohybu v meste aj mimo neho. Široký výber modelov rôznych farieb a účelov umožní všetkým, ktorí chcú vyskúšať používanie minimalistickej obuvi, nájsť ten správny model.

Minimalistická obuv - konštrukcia

Minimalistické modely sa od klasickej obuvi líšia použitým dizajnom. Po prvé, prirodzená bežecká a vychádzková obuv zvyčajne nemá žiadne alebo len zvyškové odpruženie. Vďaka tomu poskytuje oveľa lepší pocit z terénu a k chodidlu sa dostáva oveľa viac podnetov. To je obzvlášť viditeľné pri pohybe po rôznych typoch terénu. Okrem toho minimalistická obuv nemá v podrážke žiadne nadbytočné výstuhy. Vďaka tomu sa dá celá topánka prakticky zrolovať. Vďaka tejto konštrukcii obuv dokonale padne na nohu a umožňuje prirodzenejší pohyb nohy ako pri klasickej obuvi. Ďalším charakteristickým znakom minimalistickej obuvi je veľmi malý alebo najčastejšie nulový pokles. Klesanie je rozdiel v úrovni medzi špičkou a pätou. Väčšina klasickej bežeckej obuvi a obuvi na bežnú chôdzu je v zadnej časti mierne vyvýšená, takže pokles je v takejto obuvi zvyčajne niekoľko až niekoľko milimetrov. Pri minimalistickej obuvi je najčastejšie celá konštrukcia topánky na jednej úrovni.

Prirodzená bežecká obuv - minimalistická obuv

Minimalistická obuv je obľúbená najmä u bežcov. Dali vzniknúť úplne novému štýlu behu, alebo skôr nám umožnili vrátiť sa ku koreňom a pripomenúť si, ako dobre je ľudská noha prirodzene prispôsobená na beh. Prirodzený beh najčastejšie skúšajú tí, ktorí už majú skúsenosti, hoci nechýbajú ani začiatočníci, ktorí s týmto štýlom ešte len začínajú. Je to skvelá voľba pre ľudí, ktorým v tradičnom behu niečo chýba a už ich nebaví naháňať sa za ďalšou technickou inováciou v obuvi. Prírodná bežecká obuv vám umožní plne sa sústrediť na vyladenie techniky behu, tréning svalov a posilnenie šliach namiesto neustáleho hľadania dokonalej obuvi. Vďaka minimalistickému dizajnu obuvi poskytujú aj oveľa lepší cit pre zem, a teda ešte väčšiu jednotu s okolitou prírodou.

Minimalistická obuv - pre koho?

Všetci ľudia, ktorí doteraz používali klasickú obuv s tlmením a stabilitou, by si mali postupne zvykať na minimalistickú obuv. Náhla zmena obuvi a prekonávanie rovnakých vzdialeností ako predtým môže viesť k preťaženiu svalov a šliach a ľahkému zraneniu. Zvykanie si na minimalistickú obuv by malo byť postupné a plánované hlavou. Nohy, ktoré sú zvyknuté na extra podporu, ktorú ponúka klasická bežecká obuv s veľkým množstvom tlmenia, budú potrebovať dlhšie adaptačné obdobie, aby si plne zvykli na obuv bez tlmenia a vystuženia. Okrem toho sa v minimalistickej obuvi mení celý spôsob behu alebo chôdze. Na tlmenie každého kroku sa využíva väčšia časť strednej časti chodidla a menšia časť päty, ktorá má v bežnej obuvi pod sebou hrubý penový vankúš. Najlepšie je prejsť na prirodzený štýl behu s minimalistickou obuvou pod vedením skúseného bežca, ktorý vám poradí a navrhne, ako to urobiť pohodlne a bez rizika zranenia.

Kúpte si najlepšie minimalistické topánky na 8a.sk

Poskytujeme široký výber minimalistickej obuvi od špičkových outdoorových značiek. Najobľúbenejšia je nepochybne prírodná bežecká obuv, ktorú si vyberajú tí, ktorí chcú vyskúšať úplne nový štýl behu. Minimalistická obuv je skvelá na zdolávanie kľukatých chodníkov, ale môžete ju použiť aj na každodenný tréning v parku. Prírodná bežecká obuv vám poskytne úplne nový zážitok a umožní vám znovu objaviť radosť z behu v prírode i mimo nej.