top

Laná pre výškové práce

Laná na prácu vo výškach v metroch, sekciách a na bubnoch. Statické a polostatické laná na prácu vo výškach od popredných značiek Tendon, Teufelberger, Beal.
View as Grid List

10 Produkty

 1. Statické lano Tendon Speleo 11 mm - black/white

  Zoznam prianí

 2. Polostatické lano Tendon Speleo 10 mm - white

  Zoznam prianí

 3. -16%
  Statické lano Tendon Static 10,5 mm - khaki
  Statické lano Tendon Static 10,5 mm - khaki
  vrátane DPH 2,49 €
  Najnižšia cena v období 30 dní pred zľavou 2,99 € (-16%)
  Cena odporúčaná výrobcom 2,99 € (-16%)

  Zoznam prianí

 4. Statické lano Tendon Static 10,5 mm - blk

  Zoznam prianí

 5. -6%
  Statické lano Tendon Secure 11 mm - yellow/blue
  Statické lano Tendon Secure 11 mm - yellow/blue
  vrátane DPH 2,79 €
  Najnižšia cena v období 30 dní pred zľavou 2,99 € (-6%)
  Cena odporúčaná výrobcom 2,99 € (-6%)

  Zoznam prianí

 6. Statické lano Tendon Speleo 9 mm - white/orange

  Zoznam prianí

 7. Statické lano Teufelberger Patron 10,5 mm - white

  Zoznam prianí

 8. -25%
  Polostatické lano Beal Contract 10,5 mm
  Polostatické lano Beal Contract 10,5 mm
  vrátane DPH 2,24 €
  Najnižšia cena v období 30 dní pred zľavou 2,29 € (-2%)
  Cena odporúčaná výrobcom 2,99 € (-25%)

  Zoznam prianí

na stránku
View as Grid List

10 Produkty

Vymazať

Pri práci vo výškach je bezpečnosť prioritou, pretože pád z výšky predstavuje veľmi reálne riziko s obrovskými následkami na zdravie a život. Na zabezpečenie primeranej úrovne bezpečnosti, ale aj komfortu používania a odolnosti je nevyhnutné mať vybavenie, ktoré bolo vyrobené v súlade s platnými normami a zamerané na potreby pracovníkov pracujúcich vo výškach a na prostredie, v ktorom sa práca vykonáva. Každá položka musí spĺňať veľmi prísne požiadavky na odolnosť a bezpečné používanie. Laná na prácu vo výškach nie sú výnimkou. Výrobky v tejto kategórii musia byť v súlade s normou EN 1891 (EN 1891:2002), čo znamená, že boli testované a schválené na používanie pri práci vo výške. Laná na prácu vo výškach sa používajú pri priemyselných prácach (istenie na strechách alebo veterných mlynoch, zostupy v komínoch a šachtách), ako aj pri záchranárskych a vojenských alebo policajných zásahových tímoch. Podľa vyššie uvedenej normy nájdete ľahké laná typu B, ako aj modely typu A, ktoré zaručujú vyššiu pevnosť pri pretrhnutí (nosnosť) a vyššiu odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Laná typu A sa najčastejšie používajú v priemyselných aplikáciách.

Laná na prácu vo výške - vlastnosti

Laná na prácu vo výške sa vyznačujú nízkou rozťažnosťou pri napnutí, vďaka čomu sú ideálne na stabilné a kontrolované výstupy a zostupy. Pomáhajú zaujať čo najpohodlnejšiu pracovnú polohu a vďaka svojej schopnosti predĺžiť sa o niekoľko % (maximálne o 5 %) netrhajú používateľa tak ako úplne pevné laná. Je však výhodné mať tento parameter predĺženia pod kontrolou, pretože rovnako dôležitý je aj efekt odrazu ("pruženia"). Mnohé špecifické činnosti sú pre dynamickejšie lano nevhodné, pretože poskakovanie pri zaťažení môže byť nepríjemné a dokonca môže predstavovať bezpečnostné riziko. Minimálna rozťažnosť lana pri práci vo vysokých nadmorských výškach zaručuje bezpečný a plynulý zostup, takže je vhodné na všetky typy zostupov.
Vysoká odolnosť voči zaťaženiu sa dosahuje použitím vhodnej konštrukcie. Práve jadro ukryté pod ochranným opletením je zodpovedné za nosnosť a umožňuje zdvíhať veľké bremená bez obáv z pretrhnutia. Tvorí 30 až 50 % celkovej hmotnosti lana. Jadro a plášť sú veľmi často vyrobené z rovnakého materiálu (polyamid), ale sú spájané úplne iným spôsobom. Opláštenie určuje trvanlivosť lana a jeho odolnosť proti vniknutiu nečistôt, oderu a prerezaniu. Vďaka vysokej kvalite spracovania vydržia laná na prácu vo výškach dlho, ale je nevyhnutné pravidelne kontrolovať plášť a používať prídavné chrániče v miestach kontaktu s rôznymi povrchmi, najmä hranami.

Najčastejšie otázky

Ako sa starať o lano na prácu vo výškach?

Správny výber zariadenia nestačí - vyžaduje si správne zaobchádzanie, čistenie a údržbu. Po použití by sa mali vždy ručne prevalcovať, čo je vynikajúca príležitosť na kontrolu ich stavu a zistenie prípadných odrenín, uzlov a zhrubnutí. Akékoľvek pochybnosti o stave lana by mali viesť k jeho vyradeniu z používania a nahradeniu novým exemplárom.
V prípade znečistenia by sa lano na prácu vo výške malo čistiť mokrou cestou. Ak je potrebné ho vyčistiť, možno to urobiť len vodou alebo pridaním jemného čistiaceho prostriedku (čistič lana). Potom sa musí vysušiť na vzdušnom mieste chránenom pred slnkom. Nie je dôvod obávať sa namočenia lana! Navyše sa odporúča, aby laná na prácu vo výškach boli mokré - dokonca aj pred prvým použitím. Pri skúmaní parametrov rôznych modelov venujte pozornosť údaju "Zmrštenie vo vode". Je to hodnota, o ktorú sa istiace lano pred prvým použitím zmrští počas 24 hodín ponorenia do vody, vyjadrená v percentách. Táto "konvergencia" lana je prirodzená a dá sa predvídať. Je to priamy dôsledok použitých materiálov. Pred prvým použitím nového lana na prácu vo výškach sa odporúča ho zmenšiť, aby sa dosiahla správna pracovná dĺžka. Lano by sa malo namočiť do vody s teplotou nižšou ako 30 ºC a potom vysušiť v tieni (ako je opísané vyššie).
Správna údržba je niečo, čo umožňuje dlhodobé používanie zariadenia. Cena lanových čističov nie je vysoká a zaručujú pohodlie a bezpečnosť pri práci.

Aká je životnosť lán používaných pri práci?

Životnosť lana závisí od frekvencie a typu používania. Pri priemernom a správnom používaní možno definovať niekoľko všeobecných časových rámcov: a) časté a intenzívne používanie:do 1 roka; b) pravidelné a príležitostné používanie:do 5 rokov; c) zriedkavé používanie: do 10 rokov
Správne skladovanie a "ničnerobenie" lanom neškodí! Strach z používania 3 alebo 5 rokov starého lana je mýtus, pretože najväčším nepriateľom polyamidového jadra a plášťa nie je čas, ale mechanické poškodenie. Preto je taká dôležitá pravidelná kontrola. Ak počas fyzickej kontroly zistíte nadmernú rozstrapkanosť, podozrivú mäkkosť alebo tuhosť (čo môže byť spôsobené nedostatočnou celistvosťou jadra a sklzom), odhalené jadro (!) alebo nerovnomernosť priemeru, farby alebo štruktúry, potom je pravdepodobne čas lano vyradiť. Ak bolo vaše lano na prácu vo výškach vystavené nadmernému UV žiareniu, ostrým hranám alebo akémukoľvek chemickému znečisteniu, okamžite ho vyraďte z prevádzky.

Ako skladovať laná na prácu vo výške?

Lano na prácu vo výškach by sa malo skladovať na tienistom mieste, najlepšie vo vreci, mimo dosahu slnečného svetla a priamych zdrojov tepla. Laná nikdy neskladujte v blízkosti chemikálií, pretože aj výpary môžu rozpúšťať vlákna lana (spomeňte si na kyselinu sírovú z autobatérie atď.). Poškodenie nemusí byť viditeľné voľným okom, preto je obzvlášť nebezpečné.

Diferencované laná na prácu vo výške

Náš obchod ponúka tovar od skúsených výrobcov; značiek špecializujúcich sa na výrobu najlepších dynamických lán a lán určených na prácu vo výškach. Sú zárukou najvyššej kvality spracovania a spoľahlivosti. Ponúkame širokú škálu modelov, takže si môžete ľahko vybrať ten najvhodnejší pre svoju prácu. Priemer lán sa môže líšiť, preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť lanom a príslušenstvu, ktoré sa s nimi má používať. Každá kladka alebo samozáchranné zariadenie má určitý rozsah priemerov, na ktorých sa môže bezpečne používať. V závislosti od vašich potrieb si môžete vybrať aj vhodnú farbu. K dispozícii sú čierne zásahové laná aj klasické biele horolezecké laná (pre priemyselné horolezectvo).
Umožňujeme zakúpiť laná v ľubovoľnej dĺžke. K dispozícii sú metrové laná, ktoré vám presne nastriháme na konkrétnu dĺžku. Máme pripravené aj úseky v najobľúbenejších dĺžkach. Pre spoločnosti, ktoré potrebujú dlhšie laná, sú k dispozícii aj laná na bubnoch.