top

Laná lezecké

Lezecké laná sú základným vybavením každého nadšenca lezenia. Široká škála modelov ponúka tie najlepšie vlastnosti pre akýkoľvek typ skalných alebo horských aktivít.
View as Grid List

120 Produkty

 1. -15%
  Horolezecké lano Beal Diablo 9,8 mm 50m Unicore - red

  Zoznam prianí

 2. -10%
  Horolezecké lano Beal Diablo 9,8 mm 70m Unicore - red

  Zoznam prianí

 3. -16%
  Dynamické lano Beal Karma 9,8 mm 80m - yellow

  Zoznam prianí

 4. -15%
  Dynamické lano Beal Virus 10 mm 70m - pink

  Zoznam prianí

 5. -10%
  Turistické lano Beal Rando 8 mm 20m - green

  Zoznam prianí

 6. -15%
  Dynamické lano Beal Rando 8 mm 30m - green

  Zoznam prianí

 7. -15%
  Turistické lano Beal Rando 8 mm 30m - orange

  Zoznam prianí

 8. -15%
  Polostatické lano Beal Contract 10,5 mm 100m

  Zoznam prianí

 9. -10%
  Polostatické lano Beal Contract 10,5 mm 50 m

  Zoznam prianí

 10. -15%
  Polostatické lano Beal Contract 10,5 mm 200 m

  Zoznam prianí

 11. -15%
  Horolezecké lano Beal Karma 9,8 mm 70m - yellow

  Zoznam prianí

 12. -10%
  Statické lano Tendon Speleo 10,5 mm

  Zoznam prianí

 13. -10%
  Statické lano Tendon Static 10,5 mm - blk

  Zoznam prianí

 14. -10%
  Horolezecké lano Ocun Spirit 9,5 mm 50m - blue/white

  Zoznam prianí

 15. -9%
  Horolezecké lano Ocun Spirit 9,5 mm 70m - red/white

  Zoznam prianí

 16. -10%
  Horolezecké lano Ocun Spirit 9,5 mm 80m - blue/white

  Zoznam prianí

 17. -8%
  Horolezecké lano Ocun Cult 9,8 mm 40m - blue/marine

  Zoznam prianí

 18. -10%
  Horolezecké lano Ocun Cult 9,8 mm 50m - blue/marine

  Zoznam prianí

 19. -10%
  Horolezecké lano Ocun Cult 9,8 mm 50m - green/icemint

  Zoznam prianí

 20. -9%
  Horolezecké lano Ocun Cult 9,8 mm 60m - blue/marine

  Zoznam prianí

 21. -10%
  Horolezecké lano Ocun Cult 9,8 mm 70m - blue/marine

  Zoznam prianí

 22. -10%
  Horolezecké lano Ocun Cult 9,8 mm 70m - green/icemint

  Zoznam prianí

 23. -10%
  Horolezecké lano Ocun Cult 9,8 mm 80m - blue/marine

  Zoznam prianí

 24. -10%
  Horolezecké lano Ocun Cult 9,8 mm 80m - green/icemint

  Zoznam prianí

 25. -10%
  Dynamické lano Beal Rando 8mm 20m - blue

  Zoznam prianí

 26. -10%
  Turistické lano Beal Rando 8mm 20m - orange

  Zoznam prianí

Page
na stránku
View as Grid List

120 Produkty

Vymazať

Lezecké laná sa v súčasnosti vyrábajú vo veľmi širokom rozsahu priemerov, dĺžok a možností povrchovej úpravy. Výber najlepšieho modelu pre vás môže spočiatku vyvolať závrat, ale buďte si istí - v tomto šialenstve je metóda!

lezecké laná - čím tenšie, tým lepšie?

V takmer každej kategórii zariadení prevláda zásada, že tenšie a ľahšie sa rovná lepšie. Horolezecké laná nie sú v tomto smere výnimkou, pretože v každom športe znamená záťaž väčšiu únavu a zvýšenie náročnosti činnosti. Každý lezec musí najprv preniesť lano na stenu a potom ho v závislosti od typu a dĺžky cesty ťahať hore desiatky alebo stovky krát, aby sa dostal k úchytu. Pri stúpaní kilogram navyše nikoho nezastaví, ale v stene sa váha každého metra stáva naozaj rozhodujúcou. Výrobcovia nezaháľali - boj o lezecké laná, ktoré sú rovnako bezpečné a pevné, ale výrazne ľahšie, sa skutočne rozbehol a v poslednom desaťročí zaznamenal výrazný pokrok. 11 mm modely sa stali minulosťou, kedysi veľmi obľúbené 10,5 mm sa stali nickom a pojem "ultratenké laná" sa vyvíjal s každou sezónou a postupne znamenal približne 9 mm, cez 8 mm až po niečo vyše 7 mm (!). Znamená to však, že lezecké laná s priemerom napríklad 8,5 mm sú pre každého? Nie!
Pri rozhodovaní o základnom parametri, akým je priemer lezeckého lana, musíte v prvom rade zohľadniť svoju úroveň zručnosti a zručnosti v istení (nielen svoju, ale aj lezeckého partnera). Pristupujte k tejto úlohe čestne a poctivo - naozaj príde čas na tenké laná. Prečo sa pre začiatočníkov odporúčajú hrubšie horolezecké laná? No, pretože tie tenšie sú okrem toho, že sú ľahšie, aj výrazne rýchlejšie. Neskôr sa to stane výhodou, ale na začiatku lezeckej cesty je tenké lano skutočnou nepríjemnosťou a nebezpečenstvom. Rýchle lano sa v jigu ťažko ovláda a "plávanie" v jigu bez plnej kontroly nad tým, čo robíte, môže znamenať pád lezca na zem. Majte na pamäti, že lezecké laná chránia pred pádmi (a možnou stratou zdravia alebo dokonca smrťou), a preto sa vážne venujte postupnému získavaniu zručností. Nepreskakujte ďalšiu úroveň "zasvätenia" bez pevného základu, pretože v prvých sezónach vám tenšie lano naozaj nepomôže!"

Aký priemer lezeckého lana je najlepší?

Pre začiatočníkov sa najviac odporúča lano s priemerom 10 mm alebo 10,2 mm (pri stenách alebo patentových cestách sa môžete stretnúť aj s odporúčaním lana s priemerom 10,5 mm vzhľadom na predpokladanú maximálnu životnosť zariadenia). Ako stredne pokročilí, ktorí poznajú rôzne istiace pomôcky, sa pravdepodobne rozhodnete pre model 9,8 - 9,5 mm. Ide o najobľúbenejšie hrúbky, ktoré mnohí ľudia používajú už roky. Okrem toho, že sa s nimi príjemne manipuluje, majú aj lepšiu trvanlivosť ako najtenšie vlákna (hoci tá je ovplyvnená ďalšími faktormi, ako je impregnácia alebo proces stabilizácie opletu). Laná s priemerom 9,4 - 9,1 mm sa odporúčajú pre pokročilých lezcov, ktorí majú skúsenosti s istením a čelia aj náročnejším cestám (dlhšie, viac previsnuté cesty). Najtenšie a najľahšie modely (menej ako 9 mm) sa zvyčajne vyberajú pre špecifické oblasti a projekty. Takéto laná sú nevyhnutne menej odolné, ale ich superľahká hmotnosť to kompenzuje na najdlhších trasách a v pevných previsoch. Pri snahe o "celoživotnú" cestu, dlhú cestu vyžadujúcu vytrvalosť a plnú koncentráciu, rozhoduje o úspechu... alebo jeho nedostatku kontrola únavy a kontrola šklbania svalov v cruxe, ako aj superúčinné pripínanie v cestách. Takéto extrémne tenké lano vám umožní ísť úplne "naľahko". Pripevnenia pred pokusom o vedenie sa pravdepodobne uskutočnia na hrubšom lane, ktoré sa nebojí početných pádov a proces zhoršovania prebieha pomalšie.

Ako dlhé horolezecké lano potrebujete?

Lezecké laná ponúkame v dĺžkach od 20 m / 30 m. Tie najkratšie sú skôr užitočné ako istiace pomôcky pri horskej turistike na úsekoch s lezeckými prvkami (vyžadujúcimi istenie lanom) a pri traverzovaní ľadovcov. Sú príliš krátke na to, aby boli skutočne užitočné na športové lezenie v skalách. Na niektoré lezecké steny a najnižšie skaly však už postačuje 40-metrové lezecké lano. Na druhej strane, 50 m lano je najčastejšou voľbou medzi lezcami, ktorí lezú výlučne v Poľsku. Ak vám to však rozpočet dovoľuje, naozaj si zvoľte radšej dlhšiu ako kratšiu! 60 m lezeckého lana je niekoľko metrov navyše, ktoré vám umožnia po čase odrezať opotrebované konce (bežne používané lano sa najrýchlejšie opotrebuje práve na koncoch) a stále si užívať funkčnú dĺžku. Túto dĺžku možno rozhodne označiť za bestseller posledných rokov, keď sa zvýšila kúpna sila a niekoľko desiatok zlotých už nie je neprekonateľnou prekážkou. Lano s dĺžkou 70 alebo 80 m sa stane nepostrádateľným v mnohých španielskych a francúzskych lezeckých oblastiach, kde sú cesty podstatne dlhšie ako v našej rodnej Jure.

Aké sú rozdiely medzi horolezeckými lanami a lanami do hôr alebo na stenu?

Laná na lezenie sa nemusia nevyhnutne líšiť od lán na lezeckú stenu. Typ aktivity je podobný a princíp zariadenia je identický, avšak panel v praxi znamená vyššiu intenzitu tréningu, často vo verzii "tyč". Z tohto dôvodu výrobcovia niekedy ponúkajú špecializované laná na lezenie na stene, ktoré majú vyššiu mechanickú odolnosť vďaka vyššiemu pomeru opletu k jadru (a niekedy aj vďaka špeciálnej technike tkania). Zároveň sú ťažšie a hrubšie, takže ich nemusíte nutne chcieť brať do skál, ale aspoň teoreticky to samozrejme možné je. Opačná strana je rovnaká. Neexistuje žiadna prekážka, ktorá by vám bránila vyliezť na panel na lane zakúpenom s ohľadom na skalné lezenie. Pri horolezeckých lanách je to o niečo komplikovanejšie, ale je to najmä kvôli potrebe zdvojenia prameňov kvôli zvýšenému riziku náhodného prerezania jedného z nich. Pokiaľ ide o odporúčanie najlepšieho použitia, je najlepšie dôverovať odborníkom výrobcu a mať na pamäti, že v mnohých prípadoch môžeme lano použiť na oveľa viac činností.