top

Cepíny

Prehliadky sú nevyhnutnou súčasťou výbavy pri prechádzaní strmým terénom v zime. Ponúkame cepíny na turistiku (s rovným hrotom) a horolezectvo (so zahnutým hrotom), ktoré vám pomôžu bezpečne zdolávať zasnežené a zľadovatené cesty.
View as Grid List

117 Produkty

 1. -5%
  Cepín Edelrid Attila Tec - slate
  Cepín Edelrid Attila Tec - slate
  113,99 € 119,99 €

  Zoznam prianí

 2. -3%
  Lopatka na cepín Edelrid Adze - silver

  Zoznam prianí

 3. -14%
  Cepín Edelrid Riot Adze II - night oasis

  Zoznam prianí

 4. -4%
  Cepín Edelrid Riot Hammer II - night oasis

  Zoznam prianí

 5. -15%
  Horolezecký cepín Edelrid Rage II - night oasis

  Zoznam prianí

 6. -4%
  Lopatka na cepín Grivel Adze Vario

  Zoznam prianí

 7. -4%
  Čepeľ cepínu Grivel Total Dry Vario

  Zoznam prianí

 8. -4%
  Pútko na cepín Grivel Single Spring Light

  Zoznam prianí

 9. -4%
  Čepeľ cepínu Grivel Total Ice Vario

  Zoznam prianí

 10. -5%
  Horolezecký cepín Grivel Dark Machine

  Zoznam prianí

 11. -4%
  Cepín Grivel Air Tech Evo T - yellow

  Zoznam prianí

 12. -14%
  Pútko na cepín Grivel Single Spring Light Plus - -

  Zoznam prianí

 13. -16%
  Tlmič pádu Blue Ice Hydra Leash - blue

  Zoznam prianí

 14. -9%
  Držiak na cepín Blue Ice Sliding Pommel - black

  Zoznam prianí

 15. -11%
  Kryt na cepín Blue Ice Pick & Adze Protector - blue

  Zoznam prianí

 16. -20%
  Pútko na cepín Blue Ice Solo Leash - blue

  Zoznam prianí

 17. -13%
  Kryt na hrot cepínu Blue Ice Spike Protector - blue

  Zoznam prianí

 18. -16%
  Turistický cepín Blue Ice Akila Hammer - patrol red

  Zoznam prianí

 19. -16%
  Turistický cepín Blue Ice Falk Ice Axe - dark grey

  Zoznam prianí

 20. -15%
  Turistický cepín Blue Ice Bluebird Ice Axe - blue

  Zoznam prianí

 21. -16%
  Turistický cepín Blue Ice Blackbird Ice Axe - black

  Zoznam prianí

 22. -20%
  Skialpinistický cepín Blue Ice Hummingbird Ice Axe - grey

  Zoznam prianí

 23. -16%
  Turistický cepín Blue Ice Akila Adze - patrol red

  Zoznam prianí

 24. -25%
  Pútko na cepín Grivel Easy Slider Light Plus

  Zoznam prianí

 25. -15%
  Horolezecký cepín CAMP X-All Mountain - Hammer - orange

  Zoznam prianí

 26. -15%
  Horolezecký cepín CAMP X-All Mountain - Adze - orange

  Zoznam prianí

 27. -12%
  Kryt na cepín Grivel Cover Blade

  Zoznam prianí

 28. -15%
  Horolezecký cepín Camp X- Dream Alpine

  Zoznam prianí

 29. -15%
  Horolezecký cepín Camp X- Dream
  Horolezecký cepín Camp X- Dream
  221,99 € 261,99 €

  Zoznam prianí

 30. -14%
  Čepeľ cepínu Black Diamond Hot Forged Alpine Pick

  Zoznam prianí

 31. -14%
  Horolezecký cepín Black Diamond Reactor Ice Tool

  Zoznam prianí

 32. -14%
  Cepín Black Diamond Venom LT Tech - envy green

  Zoznam prianí

 33. -15%
  Cepín Black Diamond Venom LT Classic - envy green

  Zoznam prianí

 34. -19%
  Tlmič pádu Edelrid Tool Safety Leash - night

  Zoznam prianí

 35. -10%
  Lopata na sneh Climbing Technology Agile Kit - light alloy

  Zoznam prianí

 36. -15%
  Slučka na cepín Camp Dragonne Corsa

  Zoznam prianí

 37. -15%
  Turistický cepín Camp Corsa Nanotech

  Zoznam prianí

 38. -15%
  Páska DMM Grippy Grip Tape 3 m - black

  Zoznam prianí

 39. -29%
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  113,99 € 161,99 €

  Zoznam prianí

 40. -13%
  Slučka na cepín Petzl Linkin
  Slučka na cepín Petzl Linkin
  12,99 € 14,99 €

  Zoznam prianí

 41. -25%
  Tlmič pádu Edelrid Spinner Leash - oasis/night

  Zoznam prianí

 42. -27%
  Cepín Grivel Jorasses 2.0
  Cepín Grivel Jorasses 2.0
  110,99 € 151,99 €

  Zoznam prianí

Page
na stránku
View as Grid List

117 Produkty

Vymazať

Turistické, ľadové, parašutistické prilby v ponuke 8a.sk

Pri príprave na zimnú túru alebo dlhší výlet nesmieme zabudnúť na niekoľko základných vecí, ale železným základom sú šľapky a ľadová kontrola. Chránia nás pred stratou rovnováhy, ale pomáhajú nám aj zabrzdiť, ak sa pošmykneme. Tieto časti zimnej výbavy tvoria takmer nerozlučnú dvojicu - a hoci sa väčšinou predávajú samostatne (pretože ich treba prispôsobiť používateľovi), mali by sa považovať za súpravu. V zime sa bez mačiek a sekery nepohnete!

Typy šekov a ich účel

Konštrukcia jednotlivých sekier do ľadu sa môže značne líšiť v závislosti od ich účelu použitia a charakteru zimnej aktivity. Klasické modely pre zimnú/ľadovcovú turistiku sú zvyčajne vybavené rovnou alebo len veľmi mierne zahnutou tyčou. Väčšinou bude takýto ľadový šek slúžiť ako superpevná a robustná "tyč", takže sa bude držať zhora (nie za rukoväť) a tesne pred ďalším krokom sa zapichne do snehu. Pohodlné hlavice umožňujú bezpečné držanie šachovnice v ruke. Základné, klasické turistické cepíny (predtým označované ako B, dnes označované ako typ 1) sa používajú najmä na oporu a istenie v prípade straty úchopu. Vďaka širokej čepeli sa dajú použiť aj na efektívne vyrezávanie schodov v ľade, aby bolo bezpečnejšie ísť vyššie.
Modernejšie technické  šeky (stále určené pre vysokohorskú a ľadovcovú turistiku, ale označené T a označované ako typ 2) majú štít a čepeľ vyššej pevnosti. Samotným tvarom sa na prvý pohľad nemusia líšiť, hoci môžu byť o niečo viac zakrivené a navyše môžu byť vybavené rukoväťou (gumovou rukoväťou), pútkom alebo agresívnejším ostrím. Tieto typy šekov sa dajú použiť na náročnejších úsekoch s lezeckými prvkami.
Najmodernejšie sú horolezecké šeky (tzv. "oštepy"), ktoré majú veľmi silno zahnutú rukoväť a špecializované čepele, pričom v prípade opotrebovania je možné ich vymeniť za iný typ alebo za nové. Sú ideálne na lezenie v ľade a skale (alebo v zamrznutej tráve, ako je to bežné v Tatrách). Tieto modely používajú aj tí najskúsenejší horolezci a na zimnú turistiku sú ako stvorené. Drahší šek v tomto prípade neznamená lepší ("na turistiku" oproti "na lezenie" jednoducho znamená "úplne iný"). Čekany tohto druhu majú vymeniteľné čepele, čo používateľom poskytuje možnosť upravovať svoje vybavenie. Z tohto dôvodu bolo zavedené pravidlo, podľa ktorého sa kormidlo a lopatka posudzujú oddelene (nezabudnite, že hovoríme o osiach s vymeniteľnými lopatkami - len na ne sa vzťahuje toto pravidlo) a označujú sa samostatne symbolom T, ak spĺňajú požiadavky pre typ 2.

Kufre - norma EN

Symbol písmena T sa umiestňuje v závislosti od toho, či má sekera na ľad pevnú alebo vymeniteľnú čepeľ.Keď je čepeľ pevná, písmeno T sa používa na rukoväti v prípade, že rukoväť aj čepeľ sú typu 2 (obe položky typu 2 = sekera na ľad typu 2 s jedným spoločným písmenovým označením). V ostatných prípadoch sa symbol nepripevňuje. Keď je čepeľ vymeniteľná, písmeno T sa umiestňuje na rukoväť, ak ide o typ 2, a na čepeľ, ak ide o typ 2 (komponenty sa posudzujú a označujú samostatne, ale samotná čepeľ typu 2 nestačí na to, aby sa celý šek považoval za typ 2). V ostatných prípadoch sa symbol T nepoužíva.
Prevodovka typu 1 je určená najmä na použitie na snehu a ľade. V minulosti sa táto kategória označovala symbolom B. V súčasnosti sa značenie tejto triedy nevyžaduje. Nezabúdajte však, že netreba zachádzať do extrémov a že šekery typu 1 treba vopred považovať za "horšie"! Stále ide o zimné vybavenie, ktoré musí v Európskej únii spĺňať osobitnú normu (PN-EN 13089 / EN 13089:2011+A1:2015 pre Horolezecké vybavenie - Ľadové náradie) a musí mať označenie CE. Hlavný rozdiel je v tom, že ľadová sekera typu 2 má pevnejšie spojenie medzi stúpačkou a ostrím (približne o 50 %) a dá sa navyše používať v skale, takže je vhodnejšia na technické lezenie alebo drytooling. Cieľom zavedenia označenia vymeniteľných nožov je zvýšiť povedomie o ich rovnako dôležitej úlohe pre bezpečnosť používateľov. Výmena opotrebovanej súčiastky za slabšiu znamená zníženie kvality výrobku a používanie "vlastnoručne vyrobených" nožov je lotéria a koleduje si o problémy. V prípade šachovnice s pevnou čepeľou môžete typ 2 vo všeobecnosti považovať za ešte silnejší (v porovnaní s už silným typom 1).

Takže môžeme rozdeliť cepíny podľa a) účelu  (pričom skituristika a ľadovcová turistika sa spájajú skôr s ľahkým terénom pokrytým snehom a ľadom, zatiaľ čo horolezectvo alebo alpinizmus predstavujú väčšie výzvy pre používateľa aj jeho vybavenie) a podľa .nbsp;b) robustnosť bodca a s ním spojeného ostria a následne celej sekery (klasické modely, kde je aspoň jedna zo súčastí typu 1, technické modely, kde sú obe súčasti typu 2, s vyššou robustnosťou). 

Príslušenstvo pre šekery

Na výmenu opotrebovaných dielov alebo bezpečnú prepravu vášho zariadenia ponúkame kompletný výber príslušenstva pre šachty. Náhradné čepele pre lezecké cepíny vám umožnia časté hranie v ľade alebo dokonca drytooling bez obáv z úplného opotrebovania. Prídavné závažia pre vybrané modely vám umožnia ešte lepšie vyvážiť váš obľúbený oštep. Pre peších turistov sme pripravili pútka na zápästie, ktoré zabránia ich pádu na strmom svahu. Nezabudli sme ani na také drobnosti, ako sú chrániče čepele a hrotu kopije, ktoré vám umožnia bezpečne nosiť ľadovú sekeru na batohu bez obáv z jej poškodenia. Obchod 8a.sk poskytuje komplexné vybavenie pre zimnú turistiku vrátane širokého výberu čakanov a ich príslušenstva.

Často kladené otázky

Ako správne vybrať sekeru?

Pri výbere sekery si treba v prvom rade všímať dve hlavné vlastnosti. Ide o typ šachovnice a dĺžku tyče. Prvým typom šachovnice je zvyčajne turistický model určený na zimnú horskú turistiku. Tieto modely sa vyznačujú rovným alebo len mierne zakriveným hrotom. Sú vybavené silnou čepeľou a ostrím na rezanie krokov v ľade. Druhým znakom je dĺžka šachovnice. Správne zvolená ľadová sekera, držaná v ruke vo vzpriamenej polohe, by mala siahať do polovice lýtka. Podrobnosti o tom, ako si vybrať správnu sekeru do ľadu, sú uvedené v článku Ako si vybrať turistickú sekeru?

Aký druh šachovnice bude fungovať v Tatrách?

V zime prevládajú na väčšine tatranských chodníkov vysokohorské podmienky, preto je sekera nevyhnutnou súčasťou výbavy. Pokiaľ neplánujete liezť po ľadopádoch, najvhodnejšou voľbou je turistický šach. S rovným alebo mierne zahnutým hrotom môžete ľahko zabodnúť líce do snehu a zaistiť sa na strmom svahu. Takéto modely poskytujú aj možnosť brzdenia v prípade pádu na strmom svahu. Podrobný prehľad ľadových sekier do Tatier sme pre vás pripravili v článku Ktoré ľadové sekery do Tatier?

Dá sa sekera prepraviť lietadlom?

Leteckú batožinu možno vo všeobecnosti rozdeliť na dve časti. Príručná batožina je zvyčajne malý kufor, ktorý sa berie na palubu lietadla. Šeky sa nemôžu prepravovať v príručnej batožine. Zapísaná batožina sú väčšie kufre a batohy, ktoré sa ukladajú do batožinového priestoru v lietadle. Je možné do nich zabaliť aj ľadvinku, ale nezabudnite ju riadne upevniť, aby nepoškodila inú batožinu. Predpisy týkajúce sa toho, čo sa môže prepravovať v batožine, sa môžu v jednotlivých leteckých spoločnostiach líšiť, preto je vždy najlepšie overiť si u svojej leteckej spoločnosti, že kontrola ľadu nebude predstavovať problém.