top

Bežecké lyže

Bežecké lyže sú veľmi ľahké modely, ktoré sa dobre osvedčia na upravených tratiach aj mimo nich. Bežecké lyže špičkových značiek sú zárukou najvyššej kvality. Náš sortiment zahŕňa okrem iného bežecké lyže pre začiatočníkov na klasický štýl, ako aj modely na skialpinizmus.
View as Grid List

4 Produkty

 1. -29%
  Běžecké lyže Fischer Fibre Crown EF + väzby Tour Step In IFP 2024 - black/blue
  Běžecké lyže Fischer Fibre Crown EF + väzby Tour Step In IFP 2024 - black/b...
  vrátane DPH 142,99 €
  Najnižšia cena v období 30 dní pred zľavou 170,99 € -16%
  Cena odporúčaná výrobcom 202,99 € -29%

  Zoznam prianí

 2. -23%
  Běžecké lyže Peltonen Delta Step Jr - blue + väzby Rottefella Basic Junior
  Běžecké lyže Peltonen Delta Step Jr - blue + väzby Rottefella Basic Junior
  vrátane DPH 71,49 €
  Najnižšia cena v období 30 dní pred zľavou 72,99 € -2%
  Cena odporúčaná výrobcom 93,99 € -23%

  Zoznam prianí

 3. -19%
  Běžecké lyže Peltonen N-grip Moveo NIS + väzby Turing Auto Combi
  Běžecké lyže Peltonen N-grip Moveo NIS + väzby Turing Auto Combi
  vrátane DPH 174,99 €
  Najnižšia cena v období 30 dní pred zľavou 178,99 € -2%
  Cena odporúčaná výrobcom 217,99 € -19%

  Zoznam prianí

 4. -15%
  Běžecké lyže Peltonen Delta Step - red + väzby Turing Auto Combi
  Běžecké lyže Peltonen Delta Step - red + väzby Turing Auto Combi
  vrátane DPH 86,49 €
  Najnižšia cena v období 30 dní pred zľavou 88,49 € -2%
  Cena odporúčaná výrobcom 101,99 € -15%

  Zoznam prianí

na stránku
View as Grid List

4 Produkty

Vymazať

Bežecké lyže na rekreáciu a pre športovcov

Len čo v zime napadne trochu snehu, bežecké lyže sa okamžite stanú veľmi obľúbenými. Sú najklasickejším typom lyží, ktoré umožňujú efektívny a rýchly pohyb na zimných tratiach. Aj keď sa bežecké lyže, ako už názov napovedá, používajú na beh, tí, ktorí majú trochu slabšiu kondíciu, by túto aktivitu nemali vylúčiť. Mnohí bežkári jednoducho chodia na lyžiach a rýchlejšou chôdzou prekonajú viac kilometrov tratí. Hoci si väčšina bežkárov vyberá upravované strediská so závodmi v behu na lyžiach, túto aktivitu je možné vykonávať aj na lesných alebo poľných cestách a chodníkoch. Medzi bežeckými lyžami totiž existujú ľahké a úzke bežecké lyže na upravené trate, ako aj o niečo širšie lyže, často označované ako trailové, ktoré sú ideálne práve na neupravené trate.

Chcete si kúpiť svoje prvé bežecké lyže?

Pri výbere bežeckých lyží sa najprv rozhodnite, akým štýlom chcete behať, pretože od toho závisí výber vybavenia. Rôzne bežecké lyže a topánky sú určené na klasický štýl a korčuľovanie (freestyle).

Lyže na bežky pre klasický štýl

Klasický štýl je zďaleka najobľúbenejší medzi začiatočníkmi v tejto zimnej aktivite. Pri pohľade zboku sa podobá normálnemu behu so silne predĺženým krokom a striedavými odpichmi s tyčami. Na upravených bežeckých tratiach sú pripravené špeciálne stopy (priehlbiny), aby sa lyže dali ľahko viesť paralelne vedľa seba. Bežecké lyže na klasický štýl sú zvyčajne dosť dlhé. Okrem toho existuje niekoľko riešení pre sklon lyže.

Tradičné a súťažné bežecké lyže na klasické lyžovanie majú hladký sklon, a preto musia byť mazané "na odraz". To znamená, že v závislosti od hmotnosti používateľa sa musí určiť vhodná zóna v strede sklzu lyže, na ktorú sa nanesú "pridržiavacie" mazivá. Tým sa zabezpečí, že každý krok vám umožní sebavedome sa odlepiť od snehu. To si vyžaduje určité skúsenosti, preto sa medzi amatérmi a začiatočníkmi často volí druhé riešenie - bežecké lyže so škrupinou. Na takýchto modeloch sa v strede základne nachádzajú špeciálne drážky v tvare rybích šupín. Vďaka nim je možné pri každom kroku lyžu odraziť. Zároveň si lyža zachováva sklz pri jazde dopredu. Toto riešenie eliminuje potrebu špeciálnych klipov v strednej časti klzáka. V súčasnosti sa čoraz častejšie objavujú aj riešenia, ktoré namiesto šupín používajú v strednej časti podstavca tzv. skiny alebo jednoducho krátke tesnenia. Materiál so špeciálnymi štetinami zaručuje jednosmerný sklz a funguje na princípe stupnice, ale vo fáze sklzu vytvára oveľa menší odpor.

Bežecké lyže na voľný štýl (skate)

Freestylové (skate) bežecké lyže sú kratšie ako klasické bežecké lyže. Majú tiež úplne odlišný profil lyží. Pri korčuľovaní sa tlačíme "do strán", rovnako ako na korčuliach. - rovnako ako na korčuliach. Charakteristický vzor rybej kosti potom zostáva na stope. Korčuliarsky štýl je medzi ľuďmi, ktorí začínajú s bežeckým lyžovaním, menej obľúbený, pretože si vyžaduje oveľa lepšiu kondíciu a v prvej fáze výučby je technicky náročnejší. Neexistujú však žiadne kontraindikácie, ktoré by vám bránili začať dobrodružstvo na bežkách. V prípade freestylových lyží je celý sklz hladký, takže nie je rozdiel medzi lyžami s gracióznou úpravou, tesnením alebo bez nich.

Kombinované lyže na bežecké lyžovanie

Posledným typom bežeckých lyží sú kombinované lyže. Ide o modely, ktoré sa dajú použiť na klasický aj skate beh. Stačí, ak podľa toho upravíte voskovanie. Bežecké lyže typu Combi sú však čoraz menej populárne a mnohé značky jednoducho upúšťajú od vývoja takýchto modelov pre nasledujúce sezóny.

Na čo by ste sa mali zamerať pri kúpe bežeckých lyží?

Bežecké lyže pre začiatočníkov a pretekárov sa môžu výrazne líšiť nielen cenou, ale predovšetkým výkonom. Ak hľadáme svoje prvé lyže, neoplatí sa zamieriť rovno k súťažným modelom. Vo väčšine prípadov ich potenciál aj tak nevyužijeme a môžu nám dokonca sťažiť naučenie sa správnej techniky. Pri prvých lyžiach sa oplatí zvoliť modely pre začiatočníkov alebo bežecké lyže na turistiku, ktoré poskytujú lepšiu stabilitu, umožňujú ľahší odraz a odpúšťajú mnohé chyby. Bežecké lyže v obchode 8a.sk sú väčšinou modely, ktoré sú ideálne na začiatok bežeckého lyžovania.

Pri výbere bežeckých lyží je jedným z najdôležitejších faktorov hmotnosť používateľa. Väčšina výrobcov bežeckých lyží poskytuje špeciálne tabuľky, v ktorých si môžeme overiť, aká dĺžka lyží bude vhodná pre používateľa s danou hmotnosťou. Zvyčajne platí, že čím vyšší je limit, tým dlhšia je lyža. Bežecké lyže pre začiatočníkov a modely určené na beh mimo zjazdoviek sú často o niečo kratšie, čo uľahčuje manévrovanie na lesných cestách.