top

Pomocné laná

Repsy, známe aj ako opakovačky, sú silné a všestranné laná, ktoré dobre fungujú ako lezecké pomôcky.
View as Grid List

3 Produkty

  1. Repka Tendon Reep 8 mm - assorted

    Zoznam prianí

  2. Repka Mammut Cord POS 4 mm 7 m - green

    Zoznam prianí

  3. Repka Tendon Reep 5 mm - assorted

    Zoznam prianí

na stránku
View as Grid List

3 Produkty

Vymazať

Repsine je tenké (alebo mierne hrubšie) syntetické lano s nízkou rozťažnosťou. Od "plnohodnotných" lán sa líši predovšetkým menším priemerom, a teda nižšou pevnosťou. Spravidla sa však konštruuje takmer rovnakým spôsobom, t. j. s jadrom a tzv. "džersejom", t. j. opletom. Z technického hľadiska zodpovedá repsheet (označovaný aj ako rep) statike - je teda len mierne rozťažný a vďaka svojej konštrukcii a použitým materiálom je mimoriadne mechanicky odolný, a to voči oderu aj poškodeniu. Sú však všetci zástupcovia rovnakí? Nie. V prvom rade musíte vedieť o existencii normy EN 564, ktorá bola vyvinutá pre jadrové a pletené pomocné laná, buď navinuté na bubne, alebo dodávané ako samostatné úseky, ktoré používajú horolezci a horolezkyne. Dodržiavanie tejto normy nie je povinné, ale ak potrebujete repsznur na horolezecké a výškové aplikácie, odporúčame vám venovať pozornosť tomu, či je lano certifikované (spĺňa normu a bolo označené CE) alebo nie. Tu upozornenie: 2mm a 3mm repsznur je podľa definície príliš tenký na to, aby spĺňal požiadavky na pevnosť v ťahu. Dobre vyrobená ultratenká šnúra s jadrom od renomovaného výrobcu bude mnohonásobne pevnejšia a odolnejšia ako bežná šnúra. Tieto najtenšie modely sa niekedy označujú ako šnúry na vybavenie, pretože sa primárne používajú na pripevnenie alebo pripojenie rôznych typov prístrojov a zariadení. Repsznur 4mm, 5mm a silnejšie je tzv. pomocný kábel.

Často kladené otázky

Z čoho sa skladajú úložiská?

Pomocné káble sa v 99 % prípadov vyrábajú z polyamidu Tento syntetický materiál výborne plní úlohu ľahkého a mega pevného jadra, ako aj odolného opletu. Polyamidové reps sú univerzálne, veľmi pružné a ľahko sa viažu. Okrem toho sú lacné. Hoci šnúry vyrobené z Dyneemy majú zvýšenú pevnosť pri pretrhnutí a veľmi vysokú odolnosť proti oderu, nemožno ich používať v oblastiach, kde môže hroziť riziko prehriatia (a teda trenia!), a to z dôvodu ich nízkeho bodu topenia. Z tohto dôvodu nie sú veľmi obľúbené. Repshnurkevlar (presnejšie aramid ako ten kevlar je len jedným z viacerých obchodných názvov aramidových vlákien, ktoré dnes vytláča čoraz populárnejšie aramidové vlákno Technora® značky Teijin Aramid) poskytuje zvýšenú pevnosť pri pretrhnutí (až 3-krát!) a obrovská odolnosť voči extrémne nízkym a vysokým teplotám. Nie je to však bez nevýhod. Okrem vysokej ceny je aramid citlivý na UV žiarenie, za mokra je menej odolný voči oderu ako polyester a pri stlačení (a teda napríklad v uzloch) stráca veľkú časť svojej pevnosti. Tieto nevýhody sa dajú neutralizovať kombináciou materiálov, takže najčastejšie nájdete kevlarovú plachtu s polyamidovým opletom, ktorý chráni aramidové jadro pred slnečným žiarením a lepšie odoláva vlhkosti. Táto kombinácia využíva najlepšie vlastnosti oboch typov materiálov.

Čo je to prusik?

Lano, ktoré chcete použiť na viazanie prusíka, by malo byť o 2-3 mm tenšie ako lano. Nechcete, aby bolo tenšie ako 5,5 mm, pretože sa s ním bude ťažko manipulovať, hoci pre ultratenké laná je niekedy 5 mm prijateľné. Podobne na najhrubší statický materiál môžete použiť 8 mm, ale práve 6 mm repsheet a 7 mm repsheet sú ideálnou hrúbkou pre prusik. Tento priemer vám dá istotu, že sa zmestí na väčšinu lán a umožní efektívne blokovanie, ale aj hladké kĺzanie pri výstupe po lane. Je dôležité vybrať si certifikované nosné lano, ktoré spĺňa požiadavky normy EN 564.

Akú dĺžku opakovača si vziať na prusik?

Pri kratšej slučke si zoberte približne 1,5 metra (dĺžka na rozpätie ramien). Takýto prusik bude užitočný pri zostupoch a blokovaniach. Pravdepodobne však budete chcieť mať dva prusíky, pričom dlhší bude pohodlnejší na výstup po lane (tu si objednajte dĺžku na dvojnásobok rozpätia rúk, teda asi 3 metre).

Odpisy v 8a.sk

Náš obchod vám ponúka možnosť nakupovať opakovania po metroch, takže si každý môže vybrať dĺžku, ktorá vyhovuje jeho potrebám. Okrem toho ponúkame opakovače v mnohých priemeroch 2 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm a dokonca 8 mm. To vám umožní vybrať si správne zástupcov pre vašu aplikáciu. Veľmi tenké sú skvelé na upevnenie horolezeckého výstroja alebo rukavíc. Používajú sa aj ako nástavec na magnéziový vak Silnejšie sa dobre hodia na pomocné aplikácie pri lezení. Široká škála farieb vám umožní ľahko a rýchlo rozlíšiť jednotlivé časti zariadenia. Potrebujete repas na prusik alebo niekoľko metrov tenkého a odolného kevlarového repasu? Obchod 8a.sk ponúka veľmi široký sortiment všetkých druhov replík.