top

Skialpinistické topánky

Skokanské topánky sú modely, ktorých triedu spoznáte nielen pri zostupe, ale najmä pri najdlhších a najstrmších výstupoch. Tu sa počíta s nízkou hmotnosťou, maximálnou pohyblivosťou hornej časti tela, jednoduchým pripínaním do viazania a prepínaním z režimu chôdze do režimu lyžovania. Pozrite si pohodlné skialpinistické topánky!
Filter (1)
Filtre
  1. 90
Nedokážeme nájsť produkty, ktoré zodpovedajú vášmu výberu.
Vymazať

Značkové topánky pre parašutistov

Dobrá lyžiarska topánka je taká, ktorá je pohodlná pri dlhých výstupoch a efektívna pri zjazdoch. Znie to triviálne, ale práve uvedomenie si potreby zosúladiť tieto dve - veľmi odlišné - vlastnosti nám umožní vidieť rozdiely medzi modelmi, pochopiť ich a vyhodnotiť ich ako výhodu, nevýhodu alebo niečo, čo je pre nás nepodstatné.

Súprava topánok - pohodlie pri chôdzi, isté vedenie

Aké topánky na zoskok padákom by sme považovali za pohodlné? Tie, ktoré sú na chodidle takmer nepostrehnuteľné, v ktorých golier zvršku pracuje voľne v širokom rozsahu (pohybuje sa tam a späť) a ktoré, samozrejme, nestláčajú chodidlo na začiatku. Za efektívne by sme považovali lyžiarske topánky, ktoré nás počas zjazdu dostanú do požadovanej polohy, poskytnú dostatočnú tuhosť a priľnavosť k nohe, aby "čítali" signály, ktoré vysielame, a správne iniciovali oblúky. V čom je problém? Problémom je, že na jednej strane chceme veľmi ľahkú škrupinu s golierom, ktorý tesne prilieha k achilovke a umožňuje veľkú voľnosť, a na druhej strane chceme vysokú tuhosť, spojler, ktorý nakláňa holeň dopredu, a veľa praciek na utiahnutie topánky. Tieto vlastnosti sa samozrejme dajú navzájom kombinovať, ale konštruktéri musia robiť určité kompromisy, aby uprednostnili a zlepšili ostatné vlastnosti lyžiarskej topánky.
Všeobecne sa teda dá predpokladať, že jednotlivé lyžiarske topánky v rámci rozsiahlej kolekcie od jedného výrobcu sa do veľkej miery líšia v tom, "akým smerom" sa uberajú ich vlastnosti - ľahkosťou a účinnosťou pri stúpaní alebo účinnosťou pri zjazde po vzore modelov klasických lyží.

Lyžovanie, horolezectvo, zoskok padákom alebo možno free-touring?

V širokej ponuke parašutistických topánok od najuznávanejších výrobcov jasne vidíte konkrétnejšie určenie, a teda vlastnosti, ktorým sa prikladá priorita a na ktoré sa kladie hlavný dôraz. Vďaka tomuto zoskupeniu modelov môžete ľahko zúžiť výber na modely, ktoré najlepšie vyhovujú tomu, čo chcete v horách naozaj robiť a čomu budete venovať najviac času.

Závodné a RÝCHLOSTNÉ / VÝKONNÉ lyžiarske topánky

Je to takmer posadnutosť zameraná na nízku hmotnosť a čo najväčší rozsah pohybu goliera (dopredu/dozadu). V nich by ste mali byť schopní bežať do kopca! Tempo 1000 m prevýšenia pod 40 minút nie je medzi najlepšími ničím výnimočným a ochota obetovať pohodlie je pomerne vysoká. Asketické, minimalistické, vyrobené z najľahších materiálov. Najľahšie z najľahších (celokarbónové topánky s hmotnosťou tesne nad 500 g) sa často dodávajú s naozaj tenkou topánkou, o ktorej sa dá povedať veľa, ale nie to, že je teplá alebo mimoriadne pohodlná. Ultraľahký pri stúpaní, nie príliš "poslušný" pri šialene rýchlych zjazdoch. Najdôležitejšou vecou v tejto kategórii skialpinistických topánok je jednoducho možnosť pripnúť sa do viazania a tlačiť do kopca. Najťažšie modely v tejto skupine (800 - 900 g) sú zvyčajne už topánky, o ktorých môžu bez obáv uvažovať aj začiatočníci (skúsení korčuliari!). Do veľkej miery sa tieto topánky budú podobať návrhom z ďalšej kategórie, ale vďaka použitiu ľahších materiálov splnia očakávania nadšencov rýchleho a ultraľahkého parašutizmu.
Boty z radu SPEED ocení oveľa väčšia skupina používateľov, pretože pri stále super nízkej hmotnosti (o ktorej sa donedávna mohlo len snívať!) ponúkajú väčší komfort, lepšie tepelné vlastnosti a pocit kontroly pri zostupe. Nájdete tu skialpinistické topánky s menším počtom praciek, niekedy podporené nejakým sofistikovanejším systémom sťahovania objemu škrupiny, veľkým rozsahom pohybu, podrážkou s dezénom pripravenou na výstup na vrchol (a teda už bez lyží; nezriedka aj so skobami). Sú to modely, medzi ktorými si na svoje príde nielen ambiciózny zimný turista, ale aj pokročilý skialpinista.
Najdrahšie modely využívajú karbón (tuhý, ľahký, ale drahý) alebo Grilamid. Tá je novou tajnou zbraňou výrobcov skialpinistickej obuvi. Ide o špičkový polyamid, ktorý ponúka požadovanú tuhosť, trvanlivosť a mechanickú odolnosť v širokom rozsahu teplôt - v ľahkej a veľmi tenkej forme.

Tour / ALLROUND a FREERIDE topánky na zoskok padákom

Táto optimálna hmotnosť, pohodlie a funkčnosť je určená ľuďom, ktorí si užívajú dlhšie výstupy a skialpinizmus bez toho, aby museli neustále kontrolovať hodinky alebo monitor srdcového tepu. Viac sa podobajú klasickým lyžiarskym topánkam a ocenia ich aj ľudia, ktorí s parašutistickým dobrodružstvom ešte len začínajú. Mnohé modely pre zoskoky padákom sú vybavené teplejšími topánkami, ktoré im zároveň poskytujú lepšie prispôsobenie (viac peny, väčšie pohodlie). Tri alebo dokonca štyri pracky umožňujú najefektívnejšie spevnenie škrupiny pred zjazdom.
Turistické lyžiarske topánky Freeride (označované aj ako FREE TOUR) sú najviac zamerané na pohodlné zjazdové lyžovanie, ovládanie lyží a vysokú mechanickú pevnosť. Tieto modely ponúkajú väčšiu tuhosť a strih, ktorý sa najviac podobá klasickým lyžiarskym topánkam. Budú najťažšie v celom sortimente skitových topánok, ale táto hmotnosť absolútne nepresahuje freeridové štandardy (práve naopak!).
Nájdete tu nielen modely z obľúbeného polyuretánu (PU), ale aj o niečo drahšie modely z modernejších materiálov: až o 20 % ľahší Pebax alebo ešte výhodnejší Grilamid.

Kompatibilita s lyžiarskym viazaním

Štandardom, pokiaľ ide o skialpinistické viazanie, sú špicaté viazania, ktoré vyžadujú špeciálne vložky v prednej časti topánky a na päte. Sú neoddeliteľnou súčasťou lyžiarskej topánky a ich správne umiestnenie a typ určujú správnosť a jednoduchosť zapínania do kolíkov viazania.
Teda sú výrazné priehlbiny v prednej a zadnej časti škrupiny - známe z lyžiarskych topánok - v modeloch pre skialpinistov zbytočné? Často áno, ale nie úplne. Zárez vpredu sa v minulosti možno používal na pripnutie do koľajnicových viazaní skitur. Tie sú dnes už minulosťou, takže je veľmi nepravdepodobné, že budete mať niekedy príležitosť (nehovoriac o túžbe) použiť tento typ väzby. Výrez v prednej časti topánky môže byť pomerne užitočný na pripevnenie mačiek. Tvrdiť, že je nepostrádateľný, je však prehnané - existujú adaptéry pre automatické skoby a systémy, ktoré upínajú prednú časť skoby priamo do podrážky lyžiarskej topánky (Cramp-In System), ako aj košíkové skoby alebo poloautomatické skoby, ktoré nepoužívajú tyč v prednej časti.
Výrez na päte bude dôležitý pre tých, ktorí sa rozhodnú pre kombinované kolíkové a klzné viazanie. Navyše musíte dávať pozor, aby ste sa uistili, že je to ten správny! Mnohí výrobcovia lyžiarskych topánok výslovne vylučujú používanie hybridných, menej typických viazaní. Samotná prítomnosť zárezu v zadnej časti topánky môže naznačovať iba možnosť montáže mačiek v poloautomatickej alebo automatickej verzii.

Vložky do lyžiarskych topánok

Dynafit vyvinul už tri generácie kolíkových vložiek, ktoré sa montujú do lyžiarskych topánok rôznych značiek. Tie zaručujú najlepšie možné prispôsobenie viazania psov (pin-tech). Vložky sa dajú zaobstarať aj od iných dodávateľov, ale v súčasnosti sú to práve originálne vložky Dynafit, ktoré sú bezpečným štandardom pre špičkových výrobcov topánok.
Vložky Dynafit vo verzii Quick Step-In majú dodatočnú drážku, ktorá vedie predné kolíky do otvorov topánky. To veľmi výrazne zlepšuje jednoduchosť a rýchlosť nástupu do viazania. Najnovšia verzia - Master Step-In s certifikátom TÜV - má ešte dlhšie vodiace drážky obklopené minibandážou, ktorá takmer znemožňuje vyskočenie kolíkov počas step-in. Tento detail má veľký vplyv na intuitívnosť a plynulosť vkladania. V kombinácii s "vodiacimi" viazaniami (ako sú niektoré modely Dynafit so Step In Side Towers) môžete do topánok stúpiť takmer so zatvorenými očami.

Horná tuhosť - Flex Index

Údaje o tuhosti flexu výrobcovia lyžiarskych topánok donedávna vôbec neuvádzali, ale pomaly sa dostávajú do obehu. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia je uvedená hodnota, tým tuhší je zvršok (vybočený pre zjazdové lyžovanie) a tým väčšou silou musí používateľ pôsobiť na jazyky, aby ohol horný golier dopredu. Skúsení lyžiari sa prirodzene prispôsobujú agresívnejšej pozícii pri zjazde, takže vyšší flex pre nich znamená náležitý a očakávaný odpor. Menej pokročilí lyžiari alebo lyžiari ľahšej postavy sa budú cítiť pohodlnejšie v lyžiarskych topánkach s nižšou flexiou. Rámcové odporúčania pre FLEX v kategórii skialpinistických topánok:začiatočníci 70-90, stredne pokročilí 90-110, pokročilí 100-120, experti 120+ Nezabudnite však, že neexistuje štandardizovaná metóda merania, takže rovnaké hodnoty pre topánky od rôznych výrobcov môžu v konečnom dôsledku poskytovať odlišný pocit. Tieto informácie považujte skôr za porovnávací prvok v rámci kolekcie jednej značky. Nezabudnite tiež, že skialpinizmus sa od zjazdového lyžovania výrazne líši. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa stretnete s mäkkým snehom než s "betónom" ako na obrovskej trati, a o vyvinutí rýchlosti nad 100 km/h nemôže byť ani reči.
Ľahko použiteľné posilňovacie pásy (posilňovacie suché zipsy alebo pokročilejšie sťahovacie pásy nad prvou prackou) vám umožnia dodatočne spevniť golier zvršku.

Veľkosti ski-touringových topánok

Pokiaľ ide o topánky na zoskoky, vládne tu MONDOPOINT Ako jediný spoľahlivý zdroj informácií o číslovaní používa dĺžku chodidla. Veľkosť topánky sa vypočíta na základe dĺžky chodidla v milimetroch. Napríklad pri dĺžke chodidla 257 mm by mala sedieť veľkosť 26 (25,7 neexistuje, takže výsledok zaokrúhľujeme nahor). Pri meraní nôh nezabudnite: obujte si ponožky (každý milimeter je rozdiel!), priložte pätu k stene, pevne natiahnite chodidlo a skontrolujte jeho dĺžku napríklad tak, že k prstom na nohe priložíte knihu (chcete zachytiť najvzdialenejší bod prsta, aj keby to mal byť dlhý necht!). Nezabudnite, že v 99,9 % prípadov je jedna noha väčšia - najpravdepodobnejšie ľavá - preto merajte obe nohy. Riaďte sa dlhodobejším výsledkom. Po zmeraní vybranej topánky opatrne utiahnite pracky do polohy pre zjazd. Skittrainingové topánky, podobne ako lyžiarske topánky, vás nútia nakláňať sa dopredu. Až keď sa topánky zapnú, päta sa posunie do správnej polohy, vytiahne prsty smerom dozadu a vy môžete cítiť, či je veľkosť správna.
Súprava topánok by tiež nemala byť príliš úzka. Čím užší strih si vyberiete, tým presnejšie budú prenášať energiu pri zostupe, ale môže to byť na úkor celodenného pohodlia a termoprádla. Vrchná časť navrhnutá na pätke s dĺžkou pod 98 mm sa považuje za úzku, pätka s dĺžkou okolo 100 mm za strednú a pätka s dĺžkou nad 102 mm za širokú. Tomuto parametru venujte pozornosť, najmä ak viete, že máte široké chodidlo.